•  (232) 433-4627
  •  info@gunelsan.com.tr
ALTEST 2001-SXA

ALTEST 2001-SXA

KODU
ALTEST

DİJİTAL, 3000 D/D 2.HP MOTOR, 12-24 V. ALTERNATÖR VE MARŞ DİNAMOSU TEST CİHAZI. AYRICA ŞARJ-AKÜ-KONJEKTÖR-FLAŞÖR-DİOD-AMPUL ÖLÇER

ÖZELLİKLER

ALTEST  2001-SX / ALTEST  2001-SXA
ALTERNATÖR TEST CİHAZLARI'NIN ÖZELLİKLERİ, MONTAJ VE KULLANMA KILAVUZ´U ÖZELLİKLERİ:
       ŞİRKETİMİZİN ÜRETTİĞİ "ALTEST 2001" TEST CİHAZ'I, KOMPLE BİR ÜNİTE'DİR VE TEKERLEK'LER ÜZERİNE OTURTULMUŞTUR. BU ÖZELLİĞİ SAYESİNDE, CİHAZ'I İSTEDİĞİNİZ YERE TAŞIYABİLİRSİNİZ. STANDART V KAYIŞI KULLANAN VE KANALLI KAYIŞ KULLANAN HER ÇEŞİT ALTERNATÖR'LERİ TEST EDEBİLİRSİNİZ.
        "ALTEST 2001" TEST CİHAZI'NIN ÜST BÖLÜM'ÜNDE KONTROL PANO'SU MEVCUTTUR. KONTROL PANO'SUNUN ÜZERİNDE, 220 VOLT ŞEBEKE CEREYANI'NA BAĞLI TOPRAKLI PRİZ İLE 72 X 72 MM. ÖLÇÜLERİNDE İKİ ADET DİJİTAL VOLTMETRE VE İKİ ADET DİJİTAL AMPERMETRE MEVCUTTUR. PANO ÜZERİNDE AYRICA, "KRAUS & NAIMER" MARKA, DÖRT ADET PAKO ŞALTER MEVCUTTUR.
ÇEŞİTLERİ:
ALTEST 2001-SX : DÖRT DİJİTAL GÖSTERGELİ, OTOMATİK SİSTEM, MONOFAZE 220 V.A.C CEREYANLA ÇALIŞAN 3000 DEVİR/DAKİKA HIZINDA VE 2. H.P (İKİ BEYGİR) GÜCÜNDE MOTORLU VE MARŞ DİNAMO KONTROL SİSTEMLİ 12 / 24 VOLT ALTERNATÖR VE MARŞ DİNAMOSU TEST CİHAZI :
 
ALTEST 2001-SXA : DÖRT DİJİTAL GÖSTERGELİ, OTOMATİK SİSTEM, MONOFAZE 220 V.A.C CEREYANLA ÇALIŞAN 3000 DEVİR/DAKİKA HIZINDA VE 2. H.P (İKİ BEYGİR) GÜCÜNDE MOTORLU VE MARŞ DİNAMO KONTROL SİSTEMLİ 12 / 24 VOLT ALTERNATÖR VE MARŞ DİNAMOSU TEST CİHAZIDIR. AYRICA, ERBİVA 018 DİJİTAL OTO ELEKTRİK TEST CİHAZI İLAVE EDİLMİŞTİR. ŞARJ-AKÜ-KONJEKTÖR-FLAŞÖR-DİYOT-AMPUL GİBİ MALZEMELERİN DE, ÖLÇÜM VE TESTLERİNİ YAPAR :
 
ALTEST 2001 TEST CİHAZLARI'NIN MONTAJ ŞEKLİ:
         ÖNCE DOLAP BÖLÜMÜNÜ TERS ÇEVİREREK, FREN SİSTEMLİ OLAN İKİ TANESİ ÖN TARAFA GELECEK ŞEKİLDE, TEKERLEK'LERİ TAKINIZ. DAHA SONRA DOLAP BÖLÜMÜ'NÜ, TEKERLEK'LERİN ÜZERİNDE DURUR HALE GETİRİNİZ. KONTROL PANO'SUNU DOLAP BÖLÜMÜ'NÜN ARKA TARAFINA KOYUNUZ VE DOLABIN İÇİNDEN VİDALAYINIZ. SAĞ TARAFTAKİ VİDAYI TAKARKEN, TEZGAH'TAN GELEN ŞASE KABLO'SU İLE BİRLİKTE VİDA'LAYINIZ.
         TEZGAH'IN SOL TARAFINA MOTOR'U BAĞLAYINIZ. TEZGAH'IN SAĞ TARAFINDA BULUNAN VE ALTI VİDA İLE VİDALANMIŞ OLAN KIZAKLARIN VİDALARINI GEVŞETİNİZ VE MENGENE SİSTEMLİ APARAT'I, TUTUCULU MİL SAĞ TARAFA GELECEK ŞEKİLDE BU KIZAKLARIN İÇİNE SÜREREK YERLEŞTİRİNİZ VE VİDALARINI GERİ SIKINIZ. MİL'İN ÜZERİNDE BULUNAN SABİTLEME PARÇASINI DA SAĞ KENARDA BULUNAN DELİKLERE VİDALAYINIZ. ARKA KIZAK'IN YANINA BAĞLANMIŞ OLAN ŞASE KABLO'SUNUN UCUNU DA, MENGENE'NİN ARKA TARAFINDAKİ VİDA İLE MENGENE'YE VİDA'LAYINIZ. KUMANDA PANOSUNUN ARKA KAPAĞINI KESİNLİKLE AÇMAYINIZ.
         DOLAP'IN İÇİNE İKİ ADET AKÜ KOYUNUZ VE SERİ OLARAK BAĞLAYINIZ. KUMANDA PANO'SUNDAN GELEN KABLO'LARDAN, SOL KENARDA BULUNAN VE ÜZERİNDE " MÜŞTEREK EKSİ " YAZAN SİYAH RENKLİ KABLOYU, AKÜ'NÜN EKSİ UCUNA, ORTADA BULUNAN VE ÜZERİNDE " 12 VOLT ARTI " YAZAN VE KIRMIZI RENKLİ OLAN KABLOYU 12 VOLT ARTI UCUNA, SAĞ KENARDA BULUNAN VE ÜZERİNDE, " 24 VOLT ARTI " YAZAN KIRMIZI RENKLİ KABLOYU DA 24 VOLT ARTI UCUNA BAĞLAYINIZ. KONTROL PANO'SUNUN SAĞ YAN TARAFINDA BULUNAN PRİZ'E KOLİ'DEN ÇIKAN CEREYAN KABLO'SUNUN FİŞ'İNİ TAKINIZ. KABLO'NUN DİĞER UCUNDAKİ FİŞ'İ DE  220 V. ŞEBEKE CEREYAN'I BULUNAN TOPRAKLI PRİZ'E TAKINIZ. BU İŞLEMLERİ TAM OLARAK YAPTI İSENİZ, " ALTEST 2001 " TEST CİHAZINIZ KULLANIMA HAZIRDIR.
 
ALTEST 2001 TEST CİHAZLARI'NIN KULLANMA ŞEKLİ:
        KONTROL EDECEĞİNİZ ALTERNATÖR'Ü, " ALTEST 2001 " TEST CİHAZI'NIN ÜZERİNDE BULUNAN MENGENE SİSTEMLİ APARAT'A BAĞLAYIN. KUMANDA PANO'SUNUN ALT TARAFINDA BULUNAN ORİJİNAL BORN KLEMENS'LERE BAĞLADIĞINIZ KABLOLARI, KONTROL EDECEĞİNİZ ALTERNATÖR'ÜN ÖZELLİĞİNE UYGUN OLARAK VE NUMARALARI DOĞRU GELECEK ŞEKİLDE BAĞLAYIN VE KAYIŞ'I TAKIN. MENGENE'Yİ İLERİ-GERİ YAPARAK KAYIŞ'I MERKEZ´LEYİN VE YETERİNCE GERDİRİN.
        KUMANDA PANO'SUNDA BULUNAN OTOMATİK SİGORTA'LARI YUKARI DOĞRU KALDIRARAK AÇTIĞINIZDA, PANO KULLANIMA HAZIR DURUMA GELECEKTİR. TEST ETMEK İSTEDİĞİNİZ DİNAMO 12 VOLT İSE, PANO'NUN ORTASINDA BULUNAN PAKO ŞALTER'İ " 12 VOLT " KONUMUNA GETİRMENİZ GEREKİR. DİNAMO 24 VOLT İSE, BU ŞALTER'İ " 24 VOLT " KONUMUNA GETİRİN. BU ŞALTER'İN ÜST TARAFINDA BULUNAN VE ÜZERİNDE " ŞARJ LAMBASI " YAZILI OLAN BİR PAKO ŞALTER VARDIR. BAĞLAMIŞ OLDUĞUNUZ ALTERNATÖR KARTAL DİYOD'LU İSE BU PAKO ŞALTER'İ " KARTAL DİYOT'LU " KONUMUNA GETİRİN. BAĞLAMIŞ OLDUĞUNUZ ALTERNATÖR, RÖLELİ (YARDIMCI KONJEKTÖR'LÜ) İSE, BU PAKO ŞALTER'İ " ŞARJ LAMBA RÖLE'Lİ " KONUMUNA GETİRİN VE MARŞ'A BASIN.
       TEST ETMEKTE OLDUĞUNUZ ALTERNATÖR ŞARJ EDİYOR İSE, PANO'DA BULUNAN ŞARJ LAMBASI SÖNECEKTİR. KAÇ VOLT ŞARJ ETTİĞİNİ DE PANO ÜZERİNDEKİ DİJİTAL VOLTMETRE'DE GÖREBİLİRSİNİZ. TEST ETMEKTE OLDUĞUNUZ ALTERNATÖR'E YÜK VERMEK İÇİN, KUMANDA PANO'SUNUN SAĞ ORTA KISMINDA BULUNAN VE ÜZERİNDE, " DEŞARJ START " YAZILI PAKO ŞALTER'İ " START " KONUMUNA GETİRİN. ALTERNATÖR'DEN ÇEKİLEN AKIM'IN KAÇ AMPER OLDUĞUNU, " DEŞARJ START " ŞALTER'İNİN ÜST TARAFINDA BULUNAN DİJİTAL AMPERMETRE'DE GÖREBİLİRSİNİZ. SOL TARAFTA BULUNAN DİJİTAL AMPERMETRE'DE EKSİ (-) İŞARETLİ OLARAK GÖRDÜĞÜNÜZ RAKAM´I, SAĞ TARAFTA BULUNAN AMPERMETRE´DE GÖRDÜĞÜNÜZ  RAKAM DAN ÇIKARDIĞINIZ ZAMAN GERİYE KALAN RAKAM, ALTERNATÖR'ÜN TÜM GÜCÜNÜN KAÇ AMPER OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR.
        KUMANDA PANO'SUNUN ÜZERİNDE, HEM 12 VOLT İÇİN, HEM DE 24 VOLT İÇİN FAR FİŞ'LERİ VARDIR. BU FİŞ'LERE FAR AMPUL'Ü TAKARSANIZ, ALTERNATÖR'Ü BAĞLAYACAĞINIZ ARAÇ'TA FAR IŞIĞININ TİTREMESİ GİBİ BİR ARIZA OLUP OLMADIĞINI DA GÖRMÜŞ OLURSUNUZ. AYNI ZAMANDA 12-24 VOLT FAR AMPUL'LERİNİ KISA-UZUN OLARAK KONTROL EDEBİLİRSİNİZ.
İŞLEM TAMAM:
        KUMANDA PANO'SUNUN SAĞ ALT TARAFINDA BULUNAN VE ALT TARAFINDA " KONTAK ANAHTARI " YAZILI BİR PAKO ŞALTER VARDIR. BU PAKO ŞALTER'İ BİRİNCİ KADEME'YE GETİRDİĞİNİZ ZAMAN, OTOMOBİL'İN KONTAK ANAHTARI'NI AÇMIŞ GİBİ, KUMANDA PANO'SUNDAKİ TÜM GÖSTERGELER ÇALIŞACAKTIR. DAHA SONRA BU ŞALTER'İN " START " KADEMESİNE OTOMOBİL´İN MARŞ´INA BASMIŞ GİBİ BAS/BIRAK YAPTIĞINIZ ZAMAN, " ALTEST 2001 " TEST CİHAZI'NDA BULUNAN MOTOR ÇALIŞACAK VE CİHAZ KULLANIMA HAZIR HALE GELECEKTİR.
       " ALTEST 2001 " TEST CİHAZI İLE ÇALIŞMANIZ BİTTİĞİNDE VEYA TEST İŞLEMİNİZ SONA ERDİĞİ ZAMAN, YAPMANIZ GEREKEN TEK ŞEY, KONTAK ANAHTARINI KAPATMAK OLACAKTIR. KONTAK ANAHTARINI KAPATTIĞINIZ ZAMAN, MOTOR STOP EDECEK VE KUMANDA PANO'SUNDAKİ GÖSTERGELER TAMAMEN KAPANACAKTIR.
ALTEST 2001-SX VE SXA MODELİ OLAN CİHAZLARDA, MARŞ DİNAMO'SU KONTROL İŞLEMİ:
        KUMANDA PANO'SUNUN SAĞ ALT TARAFINDA BULUNAN VE ÜZERİNDE " MARŞ DİNAMO'SU KONTROL " YAZILI ETİKET OLAN, BİRİ SİYAH DİĞERİ KIRMIZI OLMAK ÜZERE İKİ ADET VE 100. AMPER GÜCÜNDE BORN KLEMENS'LER MEVCUTTUR. TEST ETMEK İSTEDİĞİNİZ MARŞ DİNAMO`SUNA ÜZERİNDE " ARTI " İŞARETİ BULUNAN KIRMIZI RENKLİ BORN KLEMENS'TEN " ARTI " CEREYAN ALMANIZ GEREKİR. EKSİ UCU BAĞLAMANIZA GEREK YOKTUR. EKSİ UCU KENDİSİ ŞASEDEN ALACAKTIR. ŞAYET DİNAMO'YU CİHAZ'A BAĞLAMADAN TEST EDECEK İSENİZ, EKSİ BAĞLANTIYI, ÜZERİNDE " EKSİ " İŞARETİ BULUNAN SİYAH RENKLİ BORN KLEMENS'TEN GÖTÜRMENİZ GEREKİR. MARŞ DİNAMO'SUNU MENGENE SİSTEMLİ APARAT'A BAĞLAYIN. DAHA SONRA, ARTI CEREYAN BAĞLANTISINI YAPIN. BAĞLADIĞINIZ DİNAMO 12 VOLT İSE, PANO'NUN ORTASINDA BULUNAN PAKO ŞALTER'İ " 12 VOLT " KONUMUNA GETİRİN. ŞAYET DİNAMO 24 VOLT İSE, BU ŞALTER'İ " 24 VOLT " KONUMUNA GETİRİN.
KONTAK ANAHTARI'NI " 1 " YAZILI KONUMA GETİREREK, KONTAK'I AÇIN VE PANO'NUN ÜST SAĞ TARAFINDA BULUNAN " MARŞ START " BUTON'UNA BASIN. BU BUTON´A BASTIĞINIZDA, BAĞLAMIŞ OLDUĞUNUZ MARŞ DİNAMOSU ÇALIŞACAKTIR. PANO'DA BULUNAN DİJİTAL AMPERMETRE'YE BAKTIĞINIZ ZAMAN, BAĞLAMIŞ OLDUĞUNUZ MARŞ DİNAMO'SUNUN KAÇ AMPER AKIM ÇEKTİĞİNİ GÖREBİLİRSİNİZ.
ALTEST 2001-SXA MODELİ OLAN CİHAZ'DA, ŞARJ-AKÜ-KONJEKTÖR-FLAŞÖR-DİYOT-AMPUL GİBİ MALZEMELERİN DE, ÖLÇÜM VE TEST İŞLEMİNİ YAPABİLİRSİNİZ. " ALTEST 2001-SXA " MODELİ'NDE BULUNAN BU BÖLÜM'Ü KULLANABİLMEK İÇİN, " ERBİVA 018 " OTO ELEKTRİK TEST CİHAZI'NIN KULLANMA KLAVUZU'NU OKUMANIZ GEREKMEKTEDİR.
 
CİHAZ'I KULLANABİLMENİZ İÇİN GEREKEN TÜM KABLOLAR, CİHAZLA BİRLİKTE VERİLMEKTEDİR VE ORİJİNAL AMBALAJININ İÇERİSİNDEDİR.
"ALTEST 2001" TEST CİHAZI'NIN ÖLÇÜLERİ : BOY; 130 CM. EN; 71 CM. DERİNLİK; 48 CM. (130 X 71 X 48) CM. DİR
"ALTEST" 2001 TEST CİHAZ'LARININ İMALAT'INDA, ISIYA DAYANIKLI SİLİKON KABLOLAR KULLANILMIŞTIR. DIŞ KUTU İSE, STATİK TOZ BOYA İLE BOYANMIŞTIR. BU NEDENLE, ERİME VE PASLANMA OLAYLARINA KARŞI, ÇOK DAHA DAYANIKLIDIR. RUTUBETLİ OLAN YERLERDE RAHATLIKLA KULLANILABİLİR.
CİHAZ'LARIMIZ, FABRİKASYON HATALARA KARŞI, BİR YIL ŞİRKETİMİZİN GARANTİSİ  ALTINDADIR.

Copyright 2021 - Günelsan Ltd. Şti - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright 2021 - Günelsan Ltd. Şti - Tüm Hakları Saklıdır